Komu potrzebne są kwiaty ich barwy, kształty, zapach, produkcja nektaru?

Odpowiedź na to pytanie można uzyskać słuchając ciekawego wykładu Pana prof. dr hab. Bogdan Zemanka z Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UJ, botanika, wieloletniego dyrektora krakowskiego Ogrodu Botanicznego, który wygłosił na corocznym, już 17, tzw. Śniadaniu Profesorskim, które odbyło się 26 lipca 2017 r., w rocznicę odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego przez Władysława Jagiełłę, w Collegium Maius. 26 lipca 1400 r. lekcję z Dekretałów Grzegorza IX wygłosił kanclerz Uczelni – biskup krakowski Piotr Wysz – tak to się zaczęło.


Tradycję tych uroczystości zapoczątkował w 2000 r. prof. Franciszek Ziejka, ówczesny rektor UJ dla uczczenia jubileuszu tego istotnego dla uniwersytetu wydarzenia. Uczestnikami Śniadań Profesorskich są przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, polskiego środowiska naukowego oraz społeczności akademickiej UJ.
Wykładu słuchaj na http://www.uj.edu.pl/wiadomosci/-/journal_content/56_INSTANCE_d82lKZvhit4m/10172/137149916
Na temat inteligencji roślin w ostatnich latach wydanych zostało kilka książek: np.:
„Zmysłowe życie roślin- co wiedzą rośliny” Daniel Chamovitz (wydawnictwo WAB, 2014)
„Sekrety roślin – przyroda uchyla listka tajemnicy” Anne-FranceDautheville (Wydawnictwo Literackie, 2016)
„Byskotliwa zieleń – wrażliwość i inteligencja roślin” Stefano Mancuso, Alessandra Viola (wydawnictwo Bukowy las, 2017)
„Inteligencja kwiatów” Maurice Maeterlinck (wydawnictwo MG, 2017).

Zachęcam też do odwiedzenia Ogrodu Botanicznego w Krakowie, szczególnie odnowionych dwóch szklarni zwanych holenderkami, gdzie znajdują się kolekcje pięknych, unikatowych storczyków.
Elżbieta Kuta