Ważny komunikat w sprawie sprzedaży Ogrodu

Szanowni Państwo,

 

Pamięć ludzka, w tym Zarządu i administracji  Spółdzielni Mieszkaniowej DPJ, jest krótka, a historia DZK i terenu zielonego do niego przypisanego, nieznana lub zapomniana. Oddać, tzn. sprzedać teren zielony/ogród, miastu. Jako reprezentanci Stowarzyszenia „Obrońcy Ogrodu im. Polskich Kombatantów”, Andrzej Komorowski, przedstawiciel stowarzyszenia i Elżbieta Kuta, członek założyciel, postanowiliśmy ustalić jak daleko posunięte są negocjacje SMDPJ z Urzędem Miasta Krakowa. W dniu 9 lipca 2024 r. odbyliśmy rozmowę z Panem Markiem Jakubiakiem, Prezesem w obecności Pani Głównej Księgowej w siedzibie administracji SMDPJ na ul. Korczaka 3 w Krakowie. Rozmowa była rzeczowa, można powiedzieć życzliwa i pełna zrozumienia dla naszej sprawy – zachowania terenu zielonego przy DZK jako Ogrodu Kombatantów..

Tak nam się wydawało. Ale z pisma, datowanego na 23 kwietnia 2024 r. przesłanego przez Wydział Skarbu Miasta Urzędu Miasta Krakowa na adres SMDPJ, które nam udostępniono, a które Państwu załączamy, wynika że Zarząd SMDPJ bez uzgodnienia z nami mieszkańcami DZK, żyjącymi jeszcze Kombatantami, wdowami, dziećmi, wnukami Kombatantów, postanowił sprzedać teren zielony Miastu. A Miasto już się zgodziło i dokładnie opisało w jaki sposób chce ten teren wykorzystać i do jakich terenów zielonych dołączyć, co wynika z załączonego pisma.  Spółdzielnia czeka na wycenę.

Otóż to nie będzie takie proste – ogród przy Domu Zasłużonego Kombatanta, to dzieło mieszkańców tego domu, którzy od 1980 r., kiedy pierwsi mieszkańcy zaczęli zasiedlać ten dom przy ulicy Ułanów 27 (obecna nazwa ulica Seniorów Lotnictwa 10), tworzyli ten ogród/park. To Oni sadzili drzewa, krzewy ozdobne i owocowe, byliny i rośliny jednorodne, ale także na początku uprawiali  ogródki warzywne.

Kiedy w 2011 r. ogród był zagrożony planami SM Domy Pogodnej Jesieni, wybudowania na jego terenie osiedla, na prośbę założonego Stowarzyszenia ”Obrońcy Ogrodu im. Polskich Kombatantów”, zaprosiliśmy ekspertów od fauny i flory aby dokonano oceny bioróżnorodności ogrodu, powstała praca magisterska wykonana w Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, w której szczegółowo dokonano oceny roślinności na tym terenie. Uzyskaliśmy poparcie ze strony Organizacji kombatanckich – walczymy w dobrej sprawie, o zachowanie pamięci, docenienie pracy mieszkańców, którzy ten ogród tworzyli i o niego dbali. Ogród był zaplanowany jako integralna część kompleksu Domu Zasłużonego Kombatanta

Wszystkie pisma i praca magisterska są dostępne na stronie Stowarzyszenia w linkach:

https://www.obroncyogrodu.pl/ogrody/

https://www.obroncyogrodu.pl/ogrody/ogrod-kombatantow/

https://www.obroncyogrodu.pl/inwentaryzacja-zieleni-przy-domu-zasluzonego-kombatanta-w-krakowie/

 

Zamieszczony został również ważny głos w sprawie ogrodu Pani prof. dr hab. Stefanii Loster. Dla naszej sprawy to ważny głos znanego botanika Uniwersytetu Jagiellońskiego, za co Pani Profesor bardzo dziękujemy.

https://www.obroncyogrodu.pl/glos-w-sprawie-naszego-ogrodu-terenu-zielonego-przy-dzk/

Andrzej Komorowski, przedstawiciel Stowarzyszenia

Elżbieta Kuta, członek założyciel Stowarzyszenia