14 czerwca 2017 r., w ramach 12 Festiwalu Ogrodów organizowanego w Krakowie, odbyło się spotkanie z młodzieżą i nauczycielami ze szkoły podstawowej nr 114 im. A. Fiedlera w Krakowie w ogrodzie Domu Zasłużonego Kombatanta przy ulicy Seniorów Lotnictwa 10. W spotkaniu udział wzięli uczniowie ze starszych klas, którzy przy pomocy nauczycieli Pani Lucyny Kowalkowskiej i Marzeny Chechelskiej przygotowali mini spektakl poetycki na podstawie wybranych fragmentów z książek: „Sekretne życie drzew” Petera Wohlebena oraz „O ziołach i zwierzętach” Simony Kossak. Krótką historię życia Simony Kossak ilustrowaną zdjęciami z jej życia w Puszczy Białowieskiej opowiedziała profesor Elżbieta Kuta, która osobiście znała Simonę bowiem razem studiowały na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UJ. Kolejnym punktem programu był występ młodzieży. Uczniowie i uczennice przedstawiali niezwykłe historie zwierząt na tle przesuwających się obrazów prezentacji przygotowanej przez jednego z uczniów. „Inteligencja” drzew, sposób komunikowania się pomiędzy sobą osobników przedstawiona została w formie zadawanych pytań przez jedną z uczennic. Odpowiedzi udzielali inni uczniowie. Była to forma dyskusji akademickiej.
Spotkanie z młodzieżą jest współorganizowane z Uniwersytetem Jagiellońskiem z Instytutem Botaniki. Wykład dla uczestników spotkania pt. „Rośliny – Zwierzęta – Człowiek: znaczenie roślin, korzyści i zagrożenia” wygłosiła dr Monika Kwiatkowska przy współpracy z dr Anetą Słomką z Zakładu Cytologii i Embriologii Roślin. Wykład miał odpowiedzieć na postawione pytanie: Rośliny udomowiły człowieka czy człowiek udomowił rośliny? i dotyczył ważnych roślin użytkowych. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała barwnych, ciekawie ilustrowanych opowieści o historii i znaczeniu roślin w życiu człowieka. Mam nadzieję, że będzie zadawała pytania swoim rówieśnikom i nie tylko np. co to jest: „Płynne złoto Maroka?” lub „Królowa Mórz Południowych – płynna kroplówka tropiku”, „Czarne złoto Cypru”, „Dar niebios, pokarm bogów”. Więcej historii o roślinach można przeczytać w książkach: Laws B. 2016. 50 roślin, które zmieniły bieg historii. Oficyna Wydawnicza Alma-Press oraz Molenda J. 2015. Rośliny, które udomowiły człowieka. Wydawnictwo Replika do czego zachęcamy młodzież.
Ostatnią częścią spotkania był spacer po ogrodzie w towarzystwie specjalnego gościa profesora Douglasa Zooka wykładającego globalną ekologię na Uniwersytecie w Bostonie. Młodzież wysłuchała krótkich wykładów, w j. angielskim, prof. Zooka w różnych miejscach ogrodu o tym jak ważna jest świadomość znaczenia przyrody, konieczność myślenia o Ziemi jako o naszej Matce, o którą należy dbać i ją chronić bo rzeki płynące po Ziemi są jak jej krew a skały i góry jak jej kości. Na koniec wszyscy wznosili głośne okrzyki „I love nature!”
Specjalnym gościem na tym spotkaniu była 92-letnai Pani Zofia Śniegowska wieloletnia dyrektorka szkoły 114 w latach 60. ubiegłego wieku, zasłużona działaczka ruchu oporu w czasie II wojny światowej (miała wtedy 16 lat). W spotkaniu uczestniczyli też mieszkańcy Domu Zasłużonego Kombatanta oraz żona profesora Zooka – Mary Zook, którzy od wielu lat odwiedzają Kraków i nasz ogród zachwycając się jego pięknem i bioróżnorodnoscią.
Najmłodszymi gośćmi była Marcelinka, córka dr Moniki Kwiatkowskiej i Wituś, syn dr Anety Słomki, którzy w skupieniu wysłuchali wszystkich opowieści oraz z radością biegali po zakątkach ogrodu.
Do następnego roku i kolejnego Święta Ogrodów.
Elżbieta Kuta
Aurorzy zdjęć: Elzbieta Kuta, Douglas Zook