SMUTNA REFLEKSJA

Szanowni Państwo,

Smutna refleksja po zebraniu 29 czerwca 2024 r. w holu Domu Zasłużonego Kombatanta

Pamięć ludzka jest krótka.
Oddać ogród miastu – usłyszałam na tym zebraniu – zabolało.
Oddać ogród miastu niech zagospodaruje jako park – jestem za padło jednoznaczne stwierdzenie
Nie usłyszałam głosów sprzeciwu.

A ja, jako chyba już ostatni świadek samego początku historii tego domu i ogrodu, mam prawo zabrać głos w sprawie. Ten ogród to historia ludzi, który go tworzyli od 1980 r. kiedy pierwsi mieszkańcy zasiedlili Dom Zasłużonego Kombatanta –70 rodzin, a wśród Nich moja Mama Jadwiga, polityczna więźniarka KL  Ravnsbrück (1941-1945). Byłam świadkiem tworzenia tego ogrodu, ciężkiej pracy niemłodych już mieszkańców, Ich radości i szczęśliwych lat spędzanych wśród tej zieleni. Ten ogród jest miejscem historycznym – drzewa, krzewy, byliny były sadzone przez Kombatantów, z ich skąpych zasobów finansowych, jest pamięcią o Nich.

Oddać ogród miastu niech zagospodaruje jako park – jestem za
Pamięć ludzka jest krótka – walka o ogród ze SMDPJ, w sądzie, wielki wysiłek i praca wielu osób. To były lata 2012-2014. Ogród naszym wysiłkiem został uratowany.
Pamięć ludzka jest krótka – kiedy starsi na wózkach po alejkach jeździli, swoje grządki kwiatami dekorowali, na ławeczkach siadali, czasem nawet grillowali, od samotności uciekali – ogród był przydatny.
Pamięć ludzka jest krótka – kiedy dzieci były małe ogród był dla nich miejscem zabaw, spotkań – piaskownice, drewniany domek z telefonem i lunetą, huśtawka zawieszona między drzewami, basen, grill, alejki do rysowania klas – ogród był przydatny.
Pamięć ludzka jest krótka – kiedy pandemia covid-19 zamknęła nas w domach, był jedynym miejscem spacerów, złapania oddechu na świeżym powietrzu – ogród był przydatny.
Pamięć ludzka jest krótka – kiedy miejsce na rośliny do badań naukowych było potrzebne – ogród był przydatny
Oddać ogród miastu niech zagospodaruje jako park – jestem za
Co zrobi miasto? Może utworzy park zaprojektowany przez zatrudnionych architektów krajobrazu, którzy zlecą wycięcie wszystkich drzew owocowych, krzewów malin, agrestów, porzeczek i aronii, wykopanie byliny, bo kto widział miejski park z taką roślinnością. A za kilka lat, może za dekadę, deweloper wybuduje tu piękne osiedle, bo przecież już były takie plany i nawet wizualizacja, a nas walczących o ten skrawek zieleni z zapisaną w nim historią już nie będzie, aby bronić..

Oddać ogród miastu niech zagospodaruje jako park – jestem za

***

Jak stare książki wyrzucane do śmietnika

Bo są audiobooki

Jak staroświeckie meble i obrazy wystawiane

Bo modne jest Feng shui

Jak starzy ludzie oddawani do domów opieki

Bo czas to praca i pieniądz

Jak stary ogród

Bo czas odciąć korzenie

Oddać ogród miastu niech zagospodaruje jako park – jestem za
Trzeba być naiwnym aby powiedzieć – jestem za

Elżbieta Kuta, córka Jadwigi