ROMANTYZM KRAJOBRAZU POLSKIEGO W OBRAZACH

W 2022 roku zostałam zaproszona na wernisaż obrazów Anny Celskiej-Słowik, który odbył się 17 października w galerii Klubu Inteligencji Katolickiej w Tarnowie. Pejzaże górskie, nizinne, lasy, kwieciste łąki, cięte kwiaty w wazonach, kapliczki przydrożne. Nostalgiczny spacer po miejscach w różnych porach roku.

W latach 1980-2008 w DZK Mieszkała moja Mama Jadwiga Kuta. Do Krakowa przeprowadziła się z Tarnowa, gdzie się urodziła, skończyła edukację, stąd została wywieziona do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, potem pracowała w księgowości w MHD (Miejski Handel Detaliczny) i PSS (Powszechna Spółdzielnia Spożywców), gdzie miała koleżanki, niektóre dużo młodsze, z którymi się przyjaźniła, czy nawet im matkowała. Kiedy przeprowadziła się do Krakowa, te więzy trwały. Przyjeżdżały do Krakowa na Mamy imieniny, wtedy opowieściom, wspomnieniom, śpiewom nie było końca. Wtedy też Mama zapraszała gości do ogrodu, zwykle była to wczesna jesień, bo imieniny Jadwigi to 15 października. Jeną z koleżanek była Anna Celska-Słowik, artystka malarka, z którą teraz ja mam stały kontakt.

Zapraszam Państwa w ten styczniowy czas do tej galerii obrazów, może któryś się spodoba i zapragniecie Państwo mieć w swoich zbiorach.

Elżbieta Kuta