Nowe budki dla ptaszków w ogrodzie

Coraz więcej budek zawisło na drzewach w naszym ogrodzie. Budki z małymi otworkami dla ptaszków małych, z większymi i z dużymi. Mamy nadzieję, że na wiosnę wszystkie zostaną  zasiedlone przez ptasie rodziny. Dzisiaj zawiesiliśmy 4 nowe” na klonie, świerku, orzechu, drzewie owocowym.

Budki zostały ręcznie zrobione przez Pana Ryszarda Rybczyka, są ekologiczne z drewna, klejone i impregnowane substancjami nie zagrażającymi ptakom.

Zdradzamy tajemnice, że kolejne budki są budowane – dla nietoperzy i wiewiórek. Oby nam drzew wystarczyło, bo niestety niektóre musieliśmy dzisiaj wyciąć, bo nadszedł ich czas.

Ogromną radość sprawiło nam otwarcie jednej z budek, w której tej wiosny zagnieździły się sikorki. Obserwowaliśmy wiosną jak para sikorek uwija się znosząc do budki różne materiały budowlane, potem karmiąc swoje dzieci. Na zdjęciu widać wnętrze budki (bo każda budka ma drzwiczki do otwierania). To wzruszające, że tak małe ptaszki potrafią, z takim kunsztem, „utkać” z mchu, porostów i fragmentów gałązek drzew szpilkowych wygodne posłanie.

Prosimy o obserwację na wiosnę wszystkich budek, dokumentowanie zdjęciami, filmikami, które zostały zasiedlone.

Panu Ryszardowi Rybczykowi serdecznie dziękujemy, w imieniu ptaszków, za piękne dla nich domki.

Elżbieta Kuta; zdjęcia z archiwum autorki