Uczniowie z Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych w Krakowie z Paniami nauczycielkami wybrali się na późnojesienny spacer do naszego ogrodu. Ale to nie był tylko spacer po alejkach ogrodu, ani wyłącznie sadzenie tulipanowych cebulek, ale specjalna lekcja przyrody dla uczniów zainteresowanych przyrodą. Czy spodziewali się pytań z zakresu szeroko pojętej botaniki? Może tak, ale przecież nie musieli zapamiętać trudnych nazw. A jednak doskonale sobie poradzili z zadawanymi pytaniami i wcale nie oczekiwali podpowiedzi Pani nauczycielki Katarzyny Godek, która wspaniale uczniów wciąga w tajemnice przyrody. Zatem zadajmy pytania i każdy może odpowiadać:
- 13 listopada 2023 r. – rozglądnijcie się po ogrodzie, popatrzcie na drzewa, na rośliny, na trawniki – na co wskazuje tak bujna przyroda, rośliny kwitnące o tak późnej jesiennej porze (krzewy róż, nasturcje, Rudbeckia, koniczyna, nawet fiołki)?
- Dlaczego opadające liście zmieniają barwę z zielonej na żółtą, brązową, czerwono-bordową?
- Kosić czy nie kosić w sezonie wiosenno-letnim trawniki? Dlaczego kosić? Dlaczego nie kosić?
- Grabić i zbierać do worków opadłe liście? Nie usuwać opadłych liści (czy są wyjątki, jeżeli tak, to liście których drzew i dlaczego)
- Zgrabione liście układać w kopce w różnych częściach ogrodu w jakim celu?
- Dlaczego zawieszone na drzewach budki lęgowe dla ptaków mają różne otwory?
- Czy usuwać z budek lęgowych zasiedlonych przez ptaki na początku sezonu nagromadzony materiał składający się z patyczków, mchu, igieł drzew szpilkowych? Jeżeli tak to dlaczego?
Po tej lekcji przyrody , uczniowie posadzili cebulki tulipanów, każdy „swój” tulipan oznaczył, grabili liście…. Za zadanie mają naszkicować plan swoich nasadzeń.
Lekcje przyrody w naturze, podobnie jak lekcje historii w miejscach związanych z wydarzeniami historycznymi mają „swoją wagę”.
Czekamy na wiosnę, kiedy pola tulipanowe i żonkilowe rozkwitną i ten zakątek będziemy mogli nazwać takim maleńkim polskim wiosennym ogrodem Keukenhof (to jeden z najpiękniejszych europejskich wiosennych ogrodów w Holandii).
Opracowanie i zdjęcia: Elżbieta Kuta