Jesienne porządki w ogrodzie z udziałem dzieci

Liście opadają, opadają…pokrywają trawniki, wyścielają alejki ogrodu, zawisają nad krzewami, przyczepiają się do kwitnących jeszcze roślin. Jest kolorowo w ogrodzie. Piękna złota jesień, nici babiego lata rozciągają się na jałowcach i tujach. O świcie, krople porannej rosy błyszczą na tych misternie tworzonych przez pająki „haftach” jak diamenty.

Kiedyś nasz ogród odwiedzały dzieci z pobliskiego ośrodka na ulicy Spadochroniarzy, to były dzieci niedosłyszące, bawiły się z Violą, moją suczką wytresowaną do dogoterapii, grabiły liście w ogrodzie, sadziły cebulki tulipanów. Były radosne i bardzo lubiły przychodzić do ogrodu i z nami się spotykać: http://violasilvestris.cba.pl/index2.htm (link Viola i dzieci niesłyszące).

Zmienił się charakter szkoły, dzisiaj na ulicy Spadochroniarzy 1 w Krakowie mieści się szkoła pod nazwą: Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych. Jeszcze pracują nauczycielki z dawnej szkoły i z nowymi podopiecznymi przed wakacjami odwiedziła nas Pani Katarzyna Godek – jak miło było się spotkać. Niedawno, spotkaliśmy w ogrodzie grupę uczniów z tej szkoły, którzy zbierali liście, kasztany, żołędzie do wykorzystania na prace plastyczne. I tak to się zaczęło…

31 października przybyła do ogrodu grupa młodzieży z Paniami nauczycielkami chętna do grabienia liści. Z ochotą i radością dzieci grabiły liście, pakowały do worków, worki zanosiły pod bramę  ogrodzenia. Kierowała grupą Pani Marysia, mieszkanka Domu Zasłużonego Kombatanta, mimo złamanej ręki energicznie zarządzająca. Dołączyli Jolanta i Laurent, rodzice małego Adriena i Gabriela, którzy mieszkają w Paryżu, ale pokochali ten ogród i pomieszkują w DZK. Dla wszystkich to był dobry czas relaksu, zmęczenia, „dotknięcia jesieni”, wzajemnego poznania się dzieci.

Dziękujemy za pomoc – jeszcze jest czas na posadzenie tulipanów i żonkili. Cebulki zakupimy i zapraszamy dzieci z Paniami nauczycielkami na czas sadzenia, a na wiosnę na czas podziwiania piękna kwiatów. Ogród leczy, można przytulać się do drzew, dotykać iglastych gałązek, biegać po alejkach, grabić….ogród uczy, można  obserwować ptaki zasiedlające budki lęgowe (liczne są zawieszone na drzewach), obserwować rośliny w zmieniających się porach roku, owady zapylające…spacerujące jeże, biegające zające…

Dziękujemy i zapraszamy!

Tekst: Elżbieta Kuta

Zdjęcia udostępnione przez Jolantę Światowską