Edukacyjny spacer po ogrodzie

Passiflora

Maj to wspaniały okres kiedy kwitną krzewy, drzewa, kwiaty. Zapraszamy na spacer aby rozpoznać różnorodność przyrody. Kwiaty mogą być pojedyncze, o różnej symetrii (promienistej, dwubocznej, asymetryczne) mogą być o skomplikowanej budowie jak kwiaty storczyków, passiflory, ale mogą być niepozorne jak kwiaty traw.Barwne, okazałe kwiaty są zapylane przez owady, ptaki, ssaki, niepozorne są wiatropylne. Kwiaty fuksji są zapylane przez ptaki (kolibry), fiołki, orliki mają ostrogi gdzie gromadzony jest nektar, a owad chcąc dostać się do tego nektaru musi mieć długą „trąbkę”. Kwiaty niezapominajki mają żółte osklepki, które są wskaźnikami dla owadów gdzie „szukać” nektarników.

Pojedyncze kwiaty  mogą być zebrane w różnorodne kwiatostany.

Pojedynczy kwiat najczęściej jest obupłciowy tzn. oprócz płatków korony zawiera słupki lub jeden słupek i pręciki. Słupek, to organ żeński, pręcik to organ męski produkujący pyłek. Z żeńskiego kwiatu, po zapyleniu, rozwiną się owoce z nasionami

Rośliny dzielą się na jednopienne i dwupienne. Rośliny jednopienne – na jednym osobniku rozwijają się organy lub kwiaty męskie, na tym samym osobniku kwiaty lub organy żeńskie (np. modrzew, sosna, świerk).

Rośliny dwupienne – na jednym osobniku rozwijają się organy lub kwiaty męskie, na innym osobniku tego samego gatunku kwiaty lub organy żeńskie (np. miłorząb japoński).

Proszę obserwować i zachwycać się tą bioróżnorodnością form i barw.

Piękne zdjęcia roślin w ogrodzie wykonał Dariusz Szmigielski, za co serdecznie dziękujemy.

Elżbieta Kuta